O nás

Jak vyrábíme medovinu?

Původ medu

Med pochází z vlastních včelstev. Medovina a včelovina je vyrobena z vlastního medu.

O skladování a použitých materiál

Skladování medu a medoviny je prováděno v čistém prostředí a veškerá manipulace s výrobky je nanejvýš prováděna bez vlivu vnějšího prostředí na výrobky. Používáme nové obaly, zejména sklo a nerez.

O výrobě

Naše výroba medoviny je za tepla i za studena, pouze z medu a vody. Nepoužíváme žádnou chemii a podobně. Co se týká síry, tak tuto užíváme pouze výjmečně a v minimálním množství do 10 g na hl. Proto z naší medoviny, oproti jiným vínům, hlava nebolí. Veškerá výroba je čistě přírodní. Nepoužíváme žádná umělá barviva a dochucovadla. Příchutě medoviny jsou čistě přírodní (plody, listy rostlin), které se nechávají v medovině luhovat při kvašení. Nikdy medovinu nedolihováváme a nedoslazujeme cukrem.

V roce 2009 jsme započali s chovem včelstev při zaměstnání. Včelstva máme umístěna v k. ú. Moravská Nová Ves. Postupem času, jsme zkoušeli po domácku výrobu medoviny v malých objemech pro vlastní spotřebu. Zpočátku to byla metoda pokusu a omylu, neboť zkušenosti jsme s tím neměli a poradit většinou nikdo nechtěl. Když jsme pak zjistili, jakým kvalitním a žádaným výrobkem a s jakými vlastnostmi může medovina být, rozhodli jsme se naši medovinu prodávat v místě bydliště. U většiny zákazníků jsme se pak setkali s uznáním a to i přesto, že medoviny bylo tak málo, že nestihla vyzrát a byla prodána a vypita dříve než se započalo s výrobou další. V současnosti již probíhá pouze prodej dostatečně vyzrálé a tím i stabilizované medoviny, v námi požadované kvalitě. V roce 2018 jsme měli příležitost zakoupit vinný sklep na ul. Výmol v Moravské Nové Vsi, kdy jsme se přes značnou investici rozhodli tuto příležitost využít z důvodu možnosti rozšířit výrobu a dále z důvodu možnosti na místě, příležitostně při vinařských akcích, tento již medovínový sklep otevřít veřejnosti za možnosti nákupu medu a medoviny, z produkce našich včelstev.

V roce 2019 jsme tento sklep prodali zejména z důvodu nepochopení a zvyšující se arogance některých místních vinařů, kteří mají zato, že Výmol je jen jejich a oni rozhodují, kdy kdo může otevřít sklep a prodávat. Následně ihned na počátku roku 2020 jsme zakoupili desátkový sklep v Moravské Nové Vsi na ul. U Dráhy, který svou blízkostí Výmola nám nadále umožní prodej medoviny v době, kdy sami budeme chtít, ale zároveň nebudeme „pod vstupným“ a na očích některým lidem. Jaký bude další vývoj nevíme. Jsme ale toho názoru, že pokud se práce dělá poctivě a s láskou, nemůže to špatně dopadnout.